Historia

 

Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór Morzanie powstał 22 marca 2001 roku z myślą o kontynuacji działalności Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej Gminy Kosakowo w początkowych latach XX wieku, założonego przez Józefa Klebbę- działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza. Głównym celem statutowym jest propagowanie amatorskiego śpiewu chóralnego, a także muzyki poważnej wśród mieszkańców Gminy i jej okolic. Ponadto, jak wynika z nazwy jest chórem regionalnym i z racji tego za nadrzędne zadanie postawił sobie propagowanie kultury kaszubskiej, jej tradycji oraz folkloru.

W swojej dotychczasowej działalności Chór dał około 1000 koncertów i zdobył wiele nagród. W 2002 roku zdobył I miejsce na Przeglądzie Pieśni Kaszubskich w  Wierzchucinie, w 2003 roku- I miejsce na Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Pieśni o Morzu w Dębogórzu, w 2004 r. wyróżnienie otrzymane na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej.

W  2007 roku działalność chóru została dostrzeżona przez Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało nagrodę „Bursztynowy mieczyk” za pasję i zaangażowanie w promocję kultury muzycznej oraz propagowanie kultury i tradycji Ziemi Kaszubskiej.

Kolejnym zasługującym na uwagę osiągnięciem było wyróżnienie na IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat- Sopot 2008 oraz I miejsce w Przeglądzie Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt w Dębogórzu. Otrzymanie nagrody Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” na X Festiwalu Pieśni Kaszubskiej „Kaszëbsczé Tónë nad Môlim  Mòrzã” – Swarzewo 2009” również było dla chóru dużym wyróżnieniem.

W 2010 oraz 2013 roku Chór został laureatem nagrody „Bursztynowa Koga”, w 2013 roku otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego zespołu kaszubskiego na Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie.

W 2017 roku zdobył Grand Prix oraz Złote Pasmo na Festiwalu Muzyki Chóralnej „Spotkajmy się nad Radunią” w Pruszczu Gdańskim. W 2017 roku zdobył srebrny dyplom XIII Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie. W 2017 zwyciężył również w XVI Festiwalu Pieśni o Morzu „Jantarowi Bot”.

W 2018 Sopocie. W 2018 roku chór zdobył II miejsce na Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie.

W 2019 roku zdobył brązowy dyplom XV Kaszubskim Festiwalu Chóralnym w Żukowie.

W 2021 roku zdobył I miejsce na XIX Przeglądzie Pieśni o morzu „Jantarowi Bot” w Kosakowie. Pod dyrekcją Pawła Nodzaka, Chór zdobył SREBRNY DYPLOM na 17. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie w 2021 roku.

W 2022 roku zaś zdobył Srebrny Dyplom na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie.

W 2022 roku Chór został Laureatem Nagrody Specjalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność na rzecz Kultury w ramach „Bursztynowego Mieczyka”.

W 2023 roku Chór zdobył Brązowe Pasmo na 19. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT Sopot 2023.

Chór brał udział w II i III Zlocie Chórów Ziemi Jarocińskiej, II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Toszku (woj. Śląskie), a także w Centralnych Dożynkach Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie w 2004 r. Znaczącym wydarzeniem dla zespołu było zaproszenie do udziału w obchodach rocznicy powstania „Solidarności” w Gdańsku oraz 50-lecia istnienia Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w 2006 r.

Przez niespełna 23 lata swej działalności chór odbył wycieczki zagraniczne do Niemiec, Litwy, Włoch, Ukrainy a także dwukrotnie do Francji, gdzie wszystkie koncerty przyjęto z ogromnym zachwytem i uznaniem, dzięki czemu jego działalność jest rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu, ale także w całej Polsce i poza jej granicami.


Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór Morzanie może poszczycić się dziewiętnastoletnim doświadczeniem w organizacji autorskich wydarzeń:

Spotkanie z Kolędą

Spotkania Chóralne

Festiwal Kolęd Kaszubskich,

który od 2017 roku nosi nazwę Festiwal Kolęd Kaszubskich i Pieśni Adwentowej.

Głównym ich celem jest propagowanie muzycznej twórczości naszego regionu. Dzięki ich organizacji integrujemy środowiska twórcze, pomagamy rozwijać się chórom i stowarzyszeniom, a także umożliwiamy prezentację nowo powstałych innowacyjnych dzieł twórców regionu. Udział w wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny, co umożliwia uczestnictwo w nich wszystkim amatorskim zespołom. 


Płytoteka chóru obejmuje 3 płyty CD.

Wydane zostały także dwa tomy “Śpiewnika Kolęd Kaszubskich” w których znajdują się stare i zapomniane aczkolwiek piękne kolędy kaszubskie w opracowaniu dr hab. Przemysława Stanisławskiego.

Ponadto Chór był pomysłodawcą i  inicjatorem zaprezentowania Drogi Krzyżowej dla Młodych oo. Wodki i Skroboszewskiego oraz Requiem Bernarda Stielera wraz ze zrzeszonymi chórami.

Znaczącą pozycję w zasobach Chóru „Morzanie” stanowią także inne projekty wykonywane wspólnie z innymi chórami oraz Radą Chórów Kaszubskich. “Pierwsza Kaszubska Pasja” Tomasza Fopke, udział w projekcie Bôjci na głosë IV w języku kaszubskim w 2019 roku, W 2020 roku ze zrzeszonymi chórami wykonał premierowo utwór „Benedicite Domino” Jana Krutula w ramach projektu „Wyśpiewać wolność”.

W 2023 roku zorganizował z Chorem „Polifonia” koncerty wielkopostne „Drogą Chrystusowego Krzyża”, a w 2024 roku Koncerty kolęd wraz z chórem „Canto Amici” oraz Chórem „Polifonia”.

W 2023 roku Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie” miał możliwość wystąpić na deskach Opery Leśnej w Sopocie w ramach trasy Koncertowej „Przed i Po Tour” z Dawidem Podsiadło. W charakterze chóru towarzyszącego zaśpiewał z artystą dwa utwory.