Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór Morzanie powstał 22 marca 2001 roku z myślą o kontynuacji działalności Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej Gminy Kosakowo w początkowych latach XX wieku, założonego przez Józefa Klebbę- działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza. Głównym celem statutowym jest propagowanie amatorskiego śpiewu chóralnego, a także muzyki poważnej wśród mieszkańców Gminy i jej okolic. Ponadto, jak wynika z nazwy jest chórem regionalnym i z racji tego za nadrzędne zadanie postawił sobie propagowanie kultury kaszubskiej, jej tradycji oraz folkloru.
Niewątpliwym atutem chóru jest dyrygent dr hab. Przemysław Stanisławski, który dba o prestiż i poziom wokalny chóru. Dzięki jego profesjonalizmowi może poszczycić się wieloma prestiżowymi nagrodami oraz tytułem ambasadora Gminy Kosakowo.
Warto również wspomnieć osobę pani Wandy Krause, która od powstania do 2015 roku była prezesem chóru i z pasją oraz zaangażowaniem reprezentowała Chór Morzanie.
W swojej dotychczasowej działalności Chór dał około 400 koncertów i zdobył wiele nagród. W 2002 roku zdobył I miejsce na Przeglądzie Pieśni Kaszubskich w Wierzchucinie, w 2003 roku- I miejsce na Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Pieśni o Morzu w Dębogórzu, w 2004 r. wyróżnienie otrzymane na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej. W 2007 roku działalność chóru została dostrzeżona przez Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało nagrodę „Bursztynowy mieczyk” za pasję i zaangażowanie w promocję kultury muzycznej oraz propagowanie kultury i tradycji Ziemi kaszubskiej. Kolejnym zasługującym na uwagę osiągnięciem było wyróżnienie na IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat- Sopot 2008 oraz I miejsce w Przeglądzie Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt w Dębogórzu. Otrzymanie nagrody Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” na X Festiwalu Pieśni Kaszubskiej „Kaszëbsczé Tónë nad Môlim Mòrzã” – Swarzewo 2009” również było dla chóru dużym wyróżnieniem. W 2010 oraz 2013 roku Chór został laureatem nagrody „Bursztynowa Koga”, w 2013 roku otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego zespołu kaszubskiego na Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie.
Chór brał udział w II i III Zlocie Chórów Ziemi Jarocińskiej, II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Toszku (woj. Śląskie), a także w Centralnych Dożynkach Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie w 2004 r. Znaczącym wydarzeniem dla zespołu było zaproszenie do udziału w obchodach rocznicy powstania „Solidarności” w Gdańsku oraz 50-lecia istnienia Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w 2006 r.
Przez niespełna 15 lat swej działalności chór odbył wycieczki zagraniczne do Niemiec, Litwy, Włoch, Ukrainy a także dwukrotnie do Francji, gdzie wszystkie koncerty przyjęto z ogromnym zachwytem i uznaniem, dzięki czemu jego działalność jest rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu, ale także w całej Polsce i poza jej granicami.
Chór „Morzanie” corocznie organizuje „Spotkania chóralne” oraz „Festiwal Kolęd Kaszubskich”. Ponadto był pomysłodawcą i inicjatorem zaprezentowania Drogi Krzyżowej dla Młodych oo. Wodki i Skroboszewskiego oraz Requiem Bernarda Stielera wraz ze zrzeszonymi chórami. Wydał również trzy płyty CD oraz „Śpiewnik Kolęd Kaszubskich”, w którym znajdują się stare i zapomniane aczkolwiek piękne kolędy kaszubskie.