O chórze

Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie” powstał w 2001 roku, wzorem Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej gminy Kosakowo na początku XX wieku. W przeciągu 22 lat Chór uświetnił ponad 900 koncertów i zdobył wiele cennych nagród i wyróżnień. Działa prężnie w zakresie propagowania kaszubszczyzny, kultywowania twórczości muzycznej regionu Kaszub, edukacji o regionie oraz popularyzacji muzyki.
Swoim śpiewem oraz regionalnymi strojami, w których występuje przybliża słuchaczom piękno i tradycję Kaszub.

Płytoteka chóru obejmuje 3 płyty CD. Wydane zostały także dwa tomy “Śpiewnika Kolęd Kaszubskich”.

Znaczącą pozycję w zasobach Morzan stanowią projekty wykonywane wspólnie z innymi chórami oraz Radą Chórów Kaszubskich. “Pierwsza Kaszubska Pasja” Tomasza Fopke, “Droga krzyżowa Młodych” o. Skroboszewskiego czy “Requiem” Bernarda Stielera. W 2019 roku chór brał również udział w projekcie Bôjci na głosë IV w języku kaszubskim, W 2020 roku ze zrzeszonymi chórami wykonał utwór „Benedicite Domino” Jana Krutula w ramach projektu „Wyśpiewać wolność”.

Oprócz twórczości śpiewaczej zespół jest pomysłodawcą i organizatorem imprez
kulturalnych organizowanych na terenie Gminy Kosakowo i Województwa Pomorskiego takich jak: Spotkania Chóralne, Festiwal Kolęd Kaszubskich i Pieśni Adwentowej, a także Spotkanie z Kolędą.

Chór „Morzanie” przez lata swej działalności odbył również wiele podróży krajowych i zagranicznych w celu promowania Kultury Kaszubskiej i kaszubszczyzny poza granicami naszego województwa.

W 2022 roku Chór został laureatem nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Bursztynowego Mieczyka za działalność na rzecz Kultury.

W czerwcu tego roku zaś Chór miał możliwość zaśpiewania na deskach Opery Leśnej w Sopocie z Dawidem Podsiadło w ramach trasy koncertowej „Przed i Po Tour”.

Dyrygentem chóru jest Agnieszka Łabuda-Wiatr- absolwentka m.in. Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, specjalistką w dziedzinie emisji głosu i rehabilitacji głosowej.