O chórze

Kaszubski Regionalny Chór Morzanie został założony 22 marca 2001 roku z myślą o kontynuacji działalności Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej gminy Kosakowo w początkowych latach XX wieku, założonego przez działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza – Józefa Klebbę.
Jest amatorskim chórem regionalnym promującym kulturę kaszubską. W swej krótkiej działalności chór dał ponad 100 koncertów.
Może poszczycić się wieloma nagrodami:

  • I-ej na Przeglądzie Pieśni Kaszubskiej – Wierzchucino 2002,
  • I-ej na Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Pieśni o Morzu – Dębogórze 2003,
  • wyróżnienia za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu – Wejherowo 2004.

Chór brał udział w II i III Zlocie Chórów Ziemi Jarocińskiej, a także w Centralnych Dożynkach Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie w 2004 roku.
Znaczącymi dla zespołu wydarzeniami były zaproszenia: do udziału w obchodach rocznicy powstania „Solidarności” w dniu 31 sierpnia 2005 roku oraz uczestnictwa w II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Toszku. W 2006 roku odbył swą pierwszą podróż zagraniczną
na Litwę – koncerty w Wilnie i Duksztach.
W 2008 r. odbył pierwsze tourne koncertowe po Włoszech , spiewając w najpiękniejszych miastach Włoch począwszy od S.Giovanni. Rotundo, Rzym, Loreto, Assimi ,Venezia, Florencja a kończąc w Zakopanym .
W grudniu 2006 roku wraz z innymi chórami Rady Chórów Kaszubskich, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku wziął udział w koncercie z okazji 50-lecia powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej, wykonując kantatę J. Łuciuka „Kaszebe”. A grudzień 2007 roku to nagroda specjalna „Bursztynowy Mieczyk” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pasję i zaangażowanie w promocję kultury muzycznej, zwłaszcza kultywowanie kultury i tradycji kaszubskiej.
Chór „Morzanie” jest pomysłodawcą i organizatorem imprez kulturalnych na terenie gminy Kosakowo takich jak: Spotkania Chóralne; Festiwal Kolęd Kaszubskich; Goście Chóru „Morzanie”; Dni Kosakowa w Rewie.

Repertuar zespołu obejmuje utwory od renesansu do współczesności (m.in. Wacław z Szamotuł, M. Gomółka, J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Mendelssohn, S. Moniuszko, F. Nowowiejski, I. J. Paderewski, J. Maklakiewicz), kolędy i pastorałki, a także wiele pieśni
i melodii ludowych z różnych regionów. Dominującą część repertuaru stanowią pieśni tematycznie związane z Kaszubami i morzem.
W 2004 roku wydał swą pierwszą płytę CD, a na Boże Narodzenie 2007, dzięki pomocy wójta gminy Kosakowo, płytę z kolędami.
Siedziba chóru znajduje się w Domu Kultury w Pierwoszynie.
Prezesem zespołu jest Hildegarda Skurczyńska, a dyrygentem i kierownikiem artystycznym Przemysław Stanisławski